Prázdniny na plzeňských památkách slibují nezapomenutelné zážitky
Čas prázdnin a dovolených se nezadržitelně blíží. Správci plzeňských památek jsou připravení na vypuknutí hlavní návštěvnické sezóny, která s sebou přinese řadu kulturních akcí. Na Kozlu přivítají během svátečních dní 5. a 6. 7. císaře Josefa II., aby spolu s návštěvníky oslavil 230 let od dostavby zámku. Zámek Horšovský Týn, během téhož víkendu, hostí druhý ročník Trauttmansdorffských slavností. Jak se žilo služebnictvu na manětínském zámku, poznáte během Barokního dne 17. 8. Na noční oživené prohlídky se můžete vydat na hrad Švihov nebo do kláštera Kladruby. Technicky zaměřené prohlídky unikátního vodního systému připravil klášter Plasy, zámek Červené Poříčí si prohlédnete doslova od sklepa po půdu. Na hradech Rabí a Velhartice potěší malé návštěvníky řada divadelních představení. Zámek Nebílovy uspořádal další ročník multižánrového hudebního festivalu Anima music i divadelní léto. Hudba bude znít i na zámku Manětín a v klášterním kostele v Kladrubech během festivalu Kladrubské léto. Prázdniny tradičně vyvrcholí v sobotu 31. 8. Hradozámeckou nocí.
Zámek Červené Poříčí
Zámek Červené Poříčí přichystal pro zvídavé návštěvníky speciální prohlídky hlavní zámecké budovy nazvané Od sklepů až ke komínům. „Zub času si nevybírá a zanechává stopy na všem, co mu přijde do cesty. Na vlastní oči uvidíte, jaké otisky zanechal na zámku Červené Poříčí. Speciální prohlídkou projdete i běžně uzavřené prostory hlavní zámecké budovy. Od sklepení přes všechna zámecká patra se vyšplháte až do věže k hodinovému stroji. Po úzkých lávkách projdete zámeckými půdami“, popisuje kastelán Marcel Čermák. Prohlídky se konají ve dnech 6. 7 a 10. 8. vždy od 14:00 hodin.
Hrad a zámek Horšovský Týn
První červencový víkend, 5. a 6. 7., se na zámku Horšovský Týn odehraje druhý ročník Trauttmansdorffských slavností. Na zpřístupněném nádvoří návštěvníci uvidí historické trhy, ukázky sokolnického výcviku i šermířských dovedností. Čeká je jízda v kočáru nebo kostýmovaný průvod městem. Pro děti jsou připraveny loutková pohádka i tvořivé dílny, v nichž si budou moci vyrobit svíčku, navlékat korálky nebo vyzkoušet pletení předmětů z proutí. V odpoledních a ve večerních hodinách zámecké interiéry ožijí kostýmovanými prohlídkami, které představí hraběte Maxmiliána Trauttmansdorffa jako vášnivého sběratele. Slavnosti vyvrcholí v sobotu večer plesem v Erbovním sále zámku. Novinkou letošní sezony jsou komentované prohlídky zámeckého parku.
„Ve vybraných termínech máte možnost projít zámecký park s naším vedoucím zahradníkem, technologem Ing. Richardem Kolkem. Seznámíte se nejenom s historií parku, ale i s historií zdejších staveb, s vybranými druhy rostlin a zvěře, která zde žije“, upřesňuje kastelán Jan Rosendorfský. Prohlídky 13. a 14. 7. a 17. a 18. 8. začínají v 10:00 a 14:30 hodin. V srpnu, 9. až 11. 8., ožije nádvoří horšovskotýnského zámku představeními pro nejmenší návštěvníky. Divadlo Pohádka z Prahy pro ně připravilo několik pohádek. Do konce prázdnin bude v zámecké konírně otevřena výstava kostýmů a rekvizit z nejznámějších pohádek režiséra Václava Vorlíčka nazvaná Kouzelný Vorlíček.
Klášter Kladruby
Spor mezi králem Václavem IV. a arcibiskupem Janem z Jenštejna se rozhoří v červenci v klášteře Kladruby. Již po devatenácté se návštěvníci v rámci Benediktinských dnů, oživených nočních prohlídek, ponoří do historie tohoto místa a dozvědí se, jakou roli sehrál kladrubský klášter v mučednické smrti Jana Nepomuckého. Prohlídky 12., 13., 19. a 20. 7. vycházejí každou celou hodinu od 20:00 do 23:00. Koncert varhaníka Jaroslava Tůmy a houslistky Lucie Sedlákové Hůlové zahájí 13. 7. již 42. ročník hudebního festivalu Kladrubské léto v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie. Následovat bude koncert smyčcového tria Zanetto Trio 20. 7. Koncert čtveřice mladých cellistů Prague Cello Quartet v sobotu 27. 7. přinese originální úpravy nejen nejznámějších klasických skladeb, ale také filmových melodií a jazzových, rockových nebo popových hitů.Unikátní prohlídka klášterního kostela s názvem Nocí ke hvězdám je připravena v rámci Monastýrování na 26. a 27. července. Po dva večery si návštěvníci mohou lámat hlavu šiframi a hledat indicie, které jim pomůžou rozluštit tajenku. „Krátká komentovaná prohlídka je nejprve seznámí s historií a zároveň poslouží i jako nápověda k tajence. Za její správné vyluštění návštěvníci získají odznak, který slouží jako volná vstupenka do kláštera v Plasích a v Teplé, které jsou do akce také zapojeny“, říká Silvie Strachotová ze správy kláštera.
Zámek Kozel
Zámek Kozel navštíví ve dnech 5. a 6. 7. císař Josef II. Barokní slavnost s názvem Císař na Kozlu připomene výročí dostavby zámku, od něhož letos uplynulo 230 let. „Uvidíte císařské vojáky, šermíře, dámy v nádherných šatech, pány na koních. Potkáte i kejklíře a uslyšíte barokní hudbu“, popisuje kastelán Jan Polívka. V rámci vstupného na slavnost budou volně přístupné interiéry zámku. Úspěšná divadelní tour Strašidlo cantervillské se na zámek vrací i v letošním roce. V nesmrtelné komedii Oscara Wildea se 21. 7. v hlavních rolích představí Martin Zounar, Bára Štěpánová nebo Martin Pošta. Začátek v 21:00 hodin. Ohnivé španělské rytmy zazní na zámeckém nádvoří 28. 7. od 18:00 hodin v rámci koncertu Quien sabe, který slibuje tanec, zpěv a krásné ženy. Talentované hráče na dechové nástroje z britského Birminghamu přivítají na Kozlu 1. 8. Koncert Birmingham Schools’ Wind Orchestra začíná v zámecké jízdárně od 18:00 hodin.
Zámek Manětín
V hlavním sále manětínského zámku se 6. 7. představí komorní soubor Quartetto Telemann. Pěvecký a hudební večer s díly Mozarta, Dvořáka, Bacha, Händela či Pucciniho si návštěvníci vychutnají 27. 7. Zpěvačku Helenu Kadeřábkovou Tašnerovou tu doprovodí hrou na klavír Hana Milerová a Gabriela Dundová hrou na příčnou flétnu. Zámecká galerie hostí v červenci výstavu maleb Věry Kubík-Kdolské, v srpnu výstavu malířky Jany Havlíkové. Unikátní série obrazů služebnictva hraběnky Lažanské se stala inspirací pro letošní Barokní den, který proběhne 17. 8. a představí zdejší zámek netradičně očima služebnictva. „Jak se žilo služebnictvu na zdejším zámku, můžete poznat na vlastní kůži. V zámecké kuchyni si můžete vyzkoušet válet nudle, oblékat panstvo, prát prádlo v neckách, zapisovat do zámecké kroniky, pást ovce, ručně tesat trámy, starat se o zámeckou zahradu nebo poměřit mušku se zámeckým lovčím“, vyjmenovává aktivity kastelán Karel Mašek. V 17:00 a v 19:00 hodin se v zámeckém sále uskuteční koncerty barokní hudby.
Zámek Nebílovy
Leitmotivem třetího ročník letního hudebního festivalu Anima music na zámku Nebílovy budou sny, iluze i stinná zákoutí hudby. Festival zahájí 5. 7. vystoupení Ondřeje Smeykala a Ivo Hucla nazvané Staré písně, prastaré. „Jedná se o společný projekt virtuózního hráče na australský domorodý nástroj didgeridoo Ondřeje Smeykala a básníka Iva Hucla, v němž v autorském podání zazní krátké magicko-realistické příběhy inspirované sněním“, říká kastelán Milan Fiala. V srpnu festival pokračuje 3. 8. koncertem Doroty Barové nazvaným Iluzja a 24. 8. vystoupením bluesmana Matěje Ptaszeka, kterého doprovodí plzeňský kytarista, skladatel a zpěvák Jan Stehlík a kontrabasista Jan Čihák. Koncem srpna, od 27. do 31. 8., se zámecké nádvoří promění v divadelní jeviště pod širým nebem. V rámci Nebílovského divadelního léta se letos publiku představí v hrách Celebrity, Enigmatické variace, Sex pro pokročilé a Mužem i s mužem například Karel Roden, Jana Krausová, Ondřej Sokol, Martin Stránský, Kateřina Kaira Hrachovcová či Vanda Hybnerová.
Klášter Plasy
Do běžně nepřístupných prostor se v létě podívají návštěvníci plaského kláštera, kteří si ve dnech 13. a 14. 7. a 17. 8. vyberou technicky zaměřené prohlídky nazvané Vodní systém. Speciální prohlídkový okruh jim ozřejmí fungování vodního, větracího a tepelného systému budovy konventu. „Budova byla vystavěna v letech 1711–1738 podle plánů architekta Jana Blažeje Santini Aichela. Podle cisterciácké tradice se stavělo v údolní říční nivě, kde se nacházelo velmi nestabilní bažinaté podloží. Proto byla budova založena na 5100 dubových pilotách, k nimž se přivedla voda, jež konzervuje toto dřevo v základech. Soustava vodních kanálů nacházejících se pod budovou konventu není jediným technickým řešením této stavby. Konvent má také vzdušný systém, který pomáhá odbourávat vlhkost a prohřívat budovu“, vysvětluje kastelán Pavel Duchoň. Na 26. a 27. července plaský klášter přichystal, stejně jako kláštery Kladruby a Teplá, večerní prohlídky nazvané Nocí ke hvězdám. Po oba dny si návštěvníci prohlédnou nasvícené interiéry vlastním tempem i vlastní cestou. Prohlídku si mohou zpestřit hledáním tajenky, jejíž rozluštění je opravňuje ke vstupu zdarma do výše zmíněných klášterů.
Hrad Rabí
Lekce jógy se mohou ve dnech 2. až 4. 7. účastnit návštěvníci hradu Rabí. Část lekcí je určena pro rodiče s dětmi od jednoho a půl roku do pěti let, další hodiny jsou vyhrazené všem, kteří mají chuť se protáhnout. Začátky lekcí od 10:00 hodin. Ani v letošním roce nepřijdou nejmenší návštěvníci o oblíbený divadelní loutkový festival Rabský floutek. Odstartuje ho 7. 7. pohádka Popelka v podání Studia dell´Arte. Divadlo Buchty a loutky přiveze 14. 7. pohádku Kocour v botách, 18. 8. se představí divadlo Lokvar s Malou mořskou vílou. Dětská představení začínají v 15:00 hodin. Dospělé pobaví 5. 7. spolek divadelních ochotníků Kolár ze Strašína komedií Pan kaplan má třídu rád. Na sklonku července, 27. 7., na nádvoří hradu vystoupí legendární folkové uskupení Spirituál Kvintet. Koncert osobité a oceňované zpěvačky Anety Langerové, kterou doprovodí kapela a smyčcové trio, se uskuteční 17. 8. od 20:00 hodin.
Hrad Švihov
Prohlídky hradu Švihov oživí ve dnech od 5. do 7. 7. malé taneční okénko Černínské kratochvíle, kdy skupina historického tance Danza Alegre za doprovodu skupiny historické hudby Gemini Musicales předvede v tanečním sále své umění. V srpnu se návštěvníci mohou těšit na devatenáctý ročník oblíbených nočních prohlídek s humorným příběhem v interiérech hradu, v němž se utká ďábel a smrt o duše hříšníků. Noční prohlídky proběhnou v pátek a sobotu 16. a 17., 23., 24. a 30. a 31. srpna. Prohlídka trvá přibližně 50 minut. Začátky jsou od 19:00 hodin každých 30 minut.
Hrad Velhartice
Hrad Velhartice bude v létě patřit hudbě i divadlu. V rámci Šumavských letních hudebních večerů zde 28. 7. vystoupí český hudební skladatel a kytarista Lukáš Sommer. Na tradici lidových středověkých frašek a morálií odkáže divadelní představení Středověká mystéria v osobitém podání Víti Marčíka 7. 7. od 19:00 hodin. Plzeňské divadlo Teátr Vaštar zahraje 14. 7. nejslavnější příběh o lásce Romo a Julie. Divadelní festival pro nejmenší Pohádkové Velhartice uvede 21. 7. pohádka Tři prasátka, 4. 8. se na nádvoří roztočí Kolotoč pohádek, 11. 8. budou děti spolu s divadelníkem Pavlem Šmídem hledat Zapomenutou pohádku. Začátky odpoledních představení od 16:00.
Prázdniny na plzeňských památkách vyvrcholí Hradozámeckou nocí, v sobotu 31. 8.